Untitled Document
 
 

 

Genel adıyla Trekking diye adlandırdığımız , doğayla iç içe keyifli anlar geçirmeyi hedefleyen , yürümesinde fiziki bir engel bulunmayan 7 den 77 ye tüm doğa severlerin , bu faaliyetlerini daha keyifli kılmak adına yanlarında bulunduracakları malzemeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz :

G İ Y S İ L E R

Doğada kullanacağımız giysiler günlük hayatta kullandıklarımızdan hem malzemeleri hem de renkleri açısında farklılıklar gösterirler. Doğada çok renkli giyinmekle hem olası bir kaza veya kaybolma durumunda çok uzaklardan, bize ulaşmaya çalışanlar tarafından, rahatlıkla fark edilebilip işleri kolaylaştırabilir hemde günlük monotonluğumuzdan uzaklaşmış oluruz. Bu giysilerde temel kural rahatlığının yanı sıra nefes alabilir özellik taşımaları ve vücut ısısının sabit kalabilmesini sağlamalarıdır. Doğada yapacağımız Trekking amaçlı faaliyetlerde gerek hava durumuna gerekse hareketliliğimize göre en az 3 kat giysiyi yanımızda bulundurmalıyız.

İÇ GİYSİ :

Günümüzde sentetik bazlı giysiler hızlı kurumaları ,esneklikleri , ıslakken de izolasyon yeteneklerini büyük ölçüde saklamalarından ötürü alt katman olarak tercih edilmektedir. Tene direk temas eden bu giysiler yüne nazaran çok daha iyi izolasyon sağlayıp soğuk kış faaliyetlerinde alt-üst takım olarak özellikle tercih edilmelidir.

ORTA KAT :

Orta kat olarak kullanacağımız giysi hava durumuna ve faaliyetin süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu katta giysiler yün türünden olabileceği gibi alışılmış ortak adıyla polar türünden sentetik giysilerde olabilir. Genel özelliği önden fermuarlı ve tercihen kapüşonlu olmalarıdır.

Dağlarla değişkenlik gösteren hava durağandan büyük bir hızla rüzgarlı bir havaya dönüşebileceğinden ve vücudun en büyük ısı kaybının baş kısımdan olduğundan dış kat giysiye gerek olmayacak durumlarda kapüşonla ısı kaybı engellenip geziye keyifle devam edebiliriz.Ellerden de ısı kaybının yoğun olduğunu ve bunu gidermenin yolunun eldiven olduğu hatırlatıp doğada her koşulda çantamızda olmazsa olmazlardan bir tanesinin de bu olduğunu unutmayalım.

Son olarak gözden kaçırılmaması gereken bir diğer husus orta kat giysiler için bir tek kalın yerine birkaç tane ince tercih edilmelidir. Bu sayede hava durumuna göre kat adeti arttırılıp eksiltilebileceği gibi , katlar arasında izole edilecek hava sayesinde vücut ısısı daha iyi korunur.

DIŞ GİYSİ :

 Yapacağımız faaliyetin mevsimine , yerine ve süresine göre büyük farklılıklar göstermekle birlikte alt-üst olarak kullanacağımız bu giysilerin ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Su geçirmez , önden ve kol altlarından fermuarlı , bol cepli , hareketlerimizi kısıtlamayacak kesimde olmalılar. Tamamen yalıtımlı malzemelerden üretilen giysiler rüzgarın ve suyun içeri girmesini engellemenin yanı sıra içerideki hava ve neminde dışarı çıkışını engellediğinden kendi vücudumuzun ürettiği nem içeriden bizi ıslatacaktır. Bunun çözümü yine teknolojik olarak halledilmiş ve GORE-TEX diye adlandırılan malzeme dağcıların imdadına yetişmiştir. Mikroskopik gözenekleri olan bu malzemenin özelliği nefes alabilir olmasıdır.Yani içerideki su buharı dışarı atılırken dışarıdan gelen suyun girişi engellenmektedir. Su geçirmez bir dış kumaşla birleştirilerek üretilen GORE-TEX giysilerle fermuar ve dikiş yerlerinin de yalıtılmasıyla artık doğada ıslanma korkusu olmadan saatlerce kalabiliriz.

Alt giysi olarak kot pantolon yerine kadife , yünlü yada çabuk kuruma özelliği olan sentetik kumaşlardan üretilmiş olanlar tercih edilmelidir.Kot pantolon vücudu soğuk tutar ve ıslandığında ağırlaşmanın yanı sıra kurumaz. GORE-TEX malzemeden üretilmiş pantolonlar da piyasada bulunmaktadır.

A Y A K K A B I L A R

İyi bir dağ ayakkabısının temel özelliği boğazlı olmasıdır. Engebeli arazide ayak bileğini sıkıca kavrayarak dağlarda çok sık görülen ayak burkulmalarını önleyecektir.

Ayakkabıyı alt ve üst olarak iki etapta değerlendireceğiz. Ayakkabıların tabanları planlanan faaliyete uygun olacak sertlikte seçilmelidir. Burada sırt çantasının ağırlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Nispeten düz bir zeminde kullanılacak botun tabanı yumuşak ; dağlık ,kayalık ve bozuk zeminde kullanılacaksa sert olmalıdır. Dağcılık için üretilmiş ayakkabılar ıslak zeminlerde diş yapısı ve kullanılan kauçuk gereği daha iyi tutunma sağlarlar. En çok bilinen taban üreticisi Vibram olup değişik kullanımlara uygun bir çok alternatif sunmaktadır. Krampon bağlanabilir özelliği olan tabanlar da mevcut olup eğer krampon kullanıcısı değilseniz ayrı bir maliyet unsuru olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Üst kısımlarında deri veya başka malzemeler kullanılır.Eğer alacağınız bot GORE-TEX astarlı değilse mutlaka üst malzemesinin suya karşı yalıtımlı olduğunu satıcıya teyit ettiriniz.Ayrıca botun etrafına eklenen lastik bant ( çarşak bantı ) dağda ağır şartlara maruz kalan ayakkabının ömrünü uzatacaktır.

İhtiyaçlarımızı karşılayabilecek taban ve üst için kararımızı verdikten sonra sıra ayak numaramıza uyacak bot seçimine geliyor. Dağ ve trekking faaliyetlerinde ayaklar uzun süre zorlu şartlara maruz kaldığından şişme eğilimindedirler. Ayrıca bu tür ayakkabılarla kullanmak için özel üretilmiş kalın çoraplar giyeceğimizden seçme aşamasında yanımızda bu türden bir çorap bulundurmamız faydalı olacaktır. Bu tür bir çorapla denediğimiz bot ayağımıza ½ - 1 numara büyük olmalıdır. Şöyleki bağcıklarını sıkıca bağladığımızda ayak parmakları botun burun kısmına temas etmemeli ve rahatça hareket edebilmeli. Bağcıkları bağlı değilken işaret parmağımız botla ayağımızın arasına girebilmeli.

Son olarak , yeni aldığınız ayakkabıyı faaliyete gitmeden önce muhakkak şehirde deneyip ayağımıza alıştırmalısınız. Böylelikle derisi yumuşayıp ayağınızın şeklini alacak ve yapılacak ilk faaliyette sürprizlerle karşılaşmadan gezinin keyfine varırsınız.

T O Z L U K

En iyi bir ayakkabının birçok doğa faaliyetinde tozluksuz bir işe yaramayacağını belirterek başlayalım.

Ayakkabımızla pantolon arasında kalan kısmın karla teması sonucunda karın ayakkabının içine dolup ıslatmanın yanı sıra ; toprak , çakıl , kum gibi malzemelerin de ayakkabının içine girmesi devamlı surette yürüyüşümüzü aksatacaktır. Tozluk yine yüksek otlarla kaplı orman içi yürüyüşlerde paçaların ıslanmasını da önler.Tamamen su geçirmez malzemeden üretilip nispeten ucuz olanların yanı sıra GORE-TEX olanları da mevcuttur.

S-M-L-XL gibi farklı boyutları olup diz altına kadar çıkanı alınmalıdır.

B A T O N

Her ne kadar kaliteli sırt çantaları yükü eşit şekilde dağıtsa da , doğada yaptığımız faaliyetler esnasında sırtımızda taşıdığımız yükler saatler sonunda dizlerimizde ve vücudumuzun diğer eklemlerinde daha yoğun olarak hissedilir ve yıpratıcı olurlar. İlerleyen zamanlarda uzun süreli çanta kullanmanın eklem sakatlıklarına yol aşmasını engellemek ve yüklerin vücudumuzun alt ve üst kısımlarına eşit olarak dağılmasını sağlamak için baton kullanmalıyız.Böylece eşit dağılan yük sayesinde enerjimizi daha verimli kullanmış oluruz.

Yapılan araştırmalar baton kullanan bir kişinin attığı her adımda bacaklarına düşen yükün 5 – 7 Kg azaldığını göstermiştir. Buda doğada yapılan ,inişli çıkışlı, 7 – 8 saatlik bir faaliyet neticesinde vücudumuzun alt kısımlarına etki eden takriben 350 tonluk bir yükün batonlar aracılığıyla azaltılması demektir.

Tıbbi açıdan sağladığı yararların yanı sıra ıslak ve kaygan zeminlerde , çarşak geçişlerinde , derin kar yürüyüşlerinde batonlar dengemizi korumamızı sağlayıp doğada en sık görülen kazalardan düşme ve bilek –diz burkma kazalarının en aza inmesini sağlar.

Günümüzde , rahat taşınabilir olması dolayısıyla , kullanılmadığı zamanlarda katlanabilir 2 yada 3 parçalı batonlar tercih edilmektedir. Alüminyumdan yapılan batonlar hafif olmaları ve tutma yerlerinin ergonomik olmaları sayesinde kullanıcıyı yormazlar.

Ç A N T A L A R

Tıpkı ayakkabı seçiminde olduğu gibi dağcılık ve trekking faaliyetlerinde kullanacağımız çantalar farklılıklar göstereceğinden önce ihtiyacımızı belirlememiz gerekecektir.

Üreticiler 25-30 Lt den başlayıp 80-100 Lt ye kadar varan hacimlerde çantalar sunmaktadırlar. Bunlar günübirlik yürüyüş ve zirve çantası şeklinden başlayıp , kamp ve ekspedisyon şeklinde sonlanmaktadır.

Doğada geçirilecek birkaç gün boyunca yanımızda götüreceğimiz çadır, uyku tulumu, mat, ocak, yiyecek, yedek giysiler ve diğer ihtiyaçlarımızın tümünü alabilecek büyük bir çantanın yanı sıra sadece zirve günü kullanmak üzere içine bir günlük sıvı ve gıda ihtiyacımızla bivak torbası gibi acil malzemeleri koyacağımız bir de küçük çanta bulunmalıdır . Trekking faaliyetlerinde ise genelde 30 Lt civarında çanta tercih edilmektedir.

İhtiyacımız olan çanta hacmini belirlediğimize göre önce bu çantanın yükünü omuzlarımızdan alıp kalçamıza verecek bel kolonunun varlığını sormamız ve destekli omuz kolonlarının olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Büyük üreticilerin bay ve bayan modelleri olarak farklı çantalar ürettiklerini de bu arada hatırlatalım.

Ergonomik açıdan çok daha rahat taşıyacağımız sırt sistemli bir çanta ilk alım maliyeti olarak biraz pahalı gibi gözükse bile sırtımızı terletmeyip kendini unutturacağından km ler sonra seçimimizin ne kadar isabetli olduğunun farkına varabileceğiz.

U Y K U T U L U M U

Sentetik ve Kaz tüyü olmak üzere iki ana türü olan uyku tulumu alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle kaz tüyü uyku tulumları diğerlerine nazaran daha hafif ve az yer kaplamalarının yanında daha iyi yalıtım özelliğine sahiptirler. Dezavantajları ise ıslandıklarında çok zor kurumalarıdır. Bu sebepten rutubetli ve bol yağışlı doğa faaliyetlerinde tercih edilmezler.

Sentetik dolgulu tulumlar ise biraz daha fazla yer tutmalarına ve ağırlıklarına rağmen nemlenseler bile sıcak tutmaya devam ederler ve ıslandıklarında çok büyük bir hızla kururlar. Aynı sıcaklık derecesine sahip iki uyku tulumundan kaz tüyü olan çok daha pahalı olduğundan kış faaliyetlerinin yanı sıra yüksek irtifalarda tercih edilmelidir.

Katılmayı planladığınız faaliyetlerde karşılaşabileceğiniz en düşük ısı derecesinin birkaç derece altında bir uyku tulumu tercih etmelisiniz.Böylece dağlarda beklenmedik ısı farklılıklarından etkilenmeden keyifli geceler geçirebilir ve ertesi güne zinde başlayabilirsiniz.

Uyku tulumlarının ısıtma prensipleri içerideki havayı saklamalarıdır. Yani termos mantığıyla çalıştıklarından mumya kesimli olanlar dikdörtgen olanlara nazaran , içindeki boşluk daha az olduğunda , daha iyi bir ısı sağlarlar.Konfor arandığında ayak kısmı daha geniş olduğundan dikdörtgen kesimliler tercih edilebilir. Bazı üreticiler tarafından farklı boylarda ( 200 cm den 230 cm ye kadar ) tulumlar üretilmekte hatta çocuklar için bile bulabilmektedir.

Tulumların üzerlerinde işaret edilen dereceler ne anlama gelir ? Konfor olarak adlandırılan derece ( Örneğin -5 ) : o ısıya kadar çadırınızda üşümeden keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Max , Maksimum yada Ekstrem ( Örneğin -10 ) diye adlandırılansa üşüyerek ama donmadan geceyi geçireceğiniz derecedir.

Son bir hatırlatma , tuluma girerken giyeceğiniz kuru içlikler , başınıza geçireceğiniz bir bere ile geceniz daha konforlu olacaktır.

MAT

Uyku tulumunun ayrılmaz parçası olan mat sayesinde tulumumuzun çadırın tabanıyla temasını önleriz. Yalıtım malzemesi olarak kullandığımız matlar genellikle sentetik malzemelerden üretilmişlerdir. Son zamanlarda , gelişen teknolojiyle birlikte , çok hafif ve daha konforlu şişme ( 3 – 5 cm kalınlıkta ) matların üretimi sağlanmıştır.

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

Trekking yapmak üzere doğaya çıkacak her kişi yapacağı faaliyete uygun büyüklükte bir çantayı önüne koyarak işe başlamalı . Daha sonra içerisine konulacak malzemeleri yanına dizmeye başlayalım :

 • En az 1 Lt lik matara veya termos türü su kabı
 • Şapka veya bere
 • Yedek iç-dış giysi ve çoraplar
 • Yağmurluk veya panço
 • Polar
 • Eldiven
 • Tozluk
 • El feneri veya alın feneri
 • Tuvalet kağıdı veya kağıt peçete
 • Çakı
 • Güneş gözlüğü
 • Koruyucu krem
 • Varsa kullanılan ilaçlar , yara bandı
 • Tam şarj edilmiş cep telefonu
 • Faaliyetin ön görülen süresine göre yeterli yiyecek
 • Doğada atıştırmak üzere enerji verecek çikolata veya kuru meyveler ( incir , kayısı, üzüm gibi )
 • Fotoğraf makinesi , yeterli film ve pilleri
 • Yaylalarda göl ve derelerin keyfini çıkarmayı göze alanlar !! için mayo ve havlu
 • Baton
 • Kimlik ve gerekli diğer evraklar

Yukarıda sıraladığımız tüm malzemeyi tekrar gözden geçirip varsa özel ihtiyaçlarımızı da yanına koyup kullanılma ihtimali en az olan yedek giysilerden başlayarak çantamızı dolduralım.

Bu malzemeler günübirlik bir doğa faaliyeti için öngörülenler olup doğada konaklamalı tırmanış veya trans geçiş türü faaliyetler için listemize aşağıdaki malzemeleri de eklemeliyiz:

 • Büyük sırt çantası
 • Çadır
 • Uyku tulumu
 • Mat
 • Yedek ayakkabı
 • Terlik veya sandalet
 • Ocak
 • Çakmak
 • Mutfak malzemeleri ( Çatal,bıçak,tabak,bardak,tencereler vs..)
 • Yeterli yiyecek
 • Sabun
 • Diş macunu , fırça
 • Mum
 • Pusula – GPS
 • Kağıt , kalem
 • İlk yardım malzemesi ve
 • Çöp torbası

Ayrıca daha ileri seviye kamplarda kullanılmak üzere teknik malzemelerde bu listeye dahil edilmelidir…

Ana hatlarıyla verdiğimiz bilgiler ışığında , sağlayacağınız malzemelerle , doğanın tadına varmak, albümümüze kayacağınız fotoğrafları hoş bir anı olarak hatırlamak istiyorsanız

Unutmayınız !!!

DAĞDA

Önce güvenlik ,

Sonra hoşgörü ,

Ve nihayetinde paylaşma . . .

   
 
 
 
İskenderpaşa Mah. Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu Cad. No:1/AA Ortahisar - TRABZON - Telefon : +90 462 326 31 91